آموزشیاران فومن
.
یکشنبه بیستم شهریور 1390
مشروح سخنان آقای حاجی بابایی در نگاه 1

ساعت خبر: 9:40 - تاريخ خبر: 20/06/1390

حاج بابایی:وضعیت همه حق التدریسی ها مشخص است و هیچ معترضی ندارم

وزبر آموزش وپرورش با بیان اینکه آزمون براساس کاملاً قانونمند و استاندارد انجام گرفته است ؛ گفت : ما در کشورمان هیچ حق التدریسی که وضعیتش نامشخص باشد نداریم همه حق التدریسی ها وضعیتشان مشخص شده و هیچ معترضی هم نداریم. نهضت سواد آموزی هم وضعیتش کاملا مشخص شده است.
 

به گزارش پخش اخبار چند رسانه ای واحد مرکزی خبر دکتر حاج بابایی در گفتگو به نگاه یک افزود : در مورد شرکتی ها عرض کنم که طبق قانون، خلاف بود که معلمان از طریق شرکتهای خدماتی درس بدهند و ما هم طبق نظر مجلس از این شرکتی ها آزمون گرفتیم و گفتیم اگر کسی نمره آورد در اولویت است و ما 3 تیر این آزمون را برگزار کردیم و قرار شد هر کس 60% نمره را آورد در اولویت قرار گیرد که از حدو 17 - 18 هزار نفر 1800 نفر نمره آوردند و بعد ما این نمره را به 50% یعنی 10 کاهش دادیم که حدود 5800 نفر نمره آوردند. و کسانی هم که معترض هستند از کسانی هستند که نمره نیاورده اند.

ما نمرات همه انها را اعلام کرده ایم و سوالات هم هیچ مشکلی نداشت و به صورت 4 گزینه ای بود و کامپیوتر هم تصحیح می کرد . در سال گذشته مصاحبه هم بود اما امسال برای اینکه پارتی بازی نشود و سایر مشکلات بوجود نیاید مصاحبه را حذف کردیم و سوالات 4 گزینه ای را مطرح کردیم و منابع مطالعاتی را هم دقیقاً مشخص کردیم.

ما در این راستا قانون را مو به مو اجراء کردیم و ما هیچ شرکتی و حق التدریسی نداریم که وضعیتش نا مشخص باشد و فقط شرکتی هایی که در آزمون قبول نشده اند معترض هستند که ما هم مستنداً به اعتراض آنها رسیدگی می کنیم .

وی با اشاره به تحقق یافتن تعهدات آموزش وپرورش تصریح کرد : از این وعده هایی که ما دادیم هنوز دانشگاه ویژه فرهنگیان کارش تمام نشده و داریم روی آن کار می کنیم. این دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد در مورد اساسنامه این دانشگاه هم یک هیأت متشکل از وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و نمایندگی ولی فقیه دارند روی این موضوع کار می کنند که هر چه سریعتر به مرحله اجرا برسد .

وزیر آموزش و پرورش توجه به بعضی از رشته های ورزشی را بر اساس اهمیت آن تشریح کرد و اظهار داشت : ما در این رابطه 32 انجمن را در وزارت تشکیل دادیم و کارمان را در ورزش به صورت جدی شروع کردیم. شنا را به این خاطر انتخاب کردیم چون که شنا مادر ورزشها ست و از نبی اکرم هم در این مورد روایت داریم.

حاج بابایی در پاسخ به اینکه آموزش تا مقطع متوسطه براساس قانون رایگان است افزود : مدارس غیر دولتی مصوبه قانونی دارند همانند بهداشت (اصل 43 - 39 و 30) ولی در عین حال قانون هم نفی نکرده که بخش خصوصی بتواند مدرسه خصوصی یا بیمارستان خصوصی دایر کند در

وی با اشاره به حذف کنکور و جایگزینی ارزش تخصصی وعلمی افزود : ما یک امتحان سراسری می گیریم که هم شامل دانش آموزان مدارس دولتی می شود و هم شامل دانش آموزان غیر دولتی که دانش آموزان باید به یک سطح نمره خاصی در آن برسند و اگر کسی در مدرسه نمره الکی گرفته باشد در اینجا دچار مشکل می شود.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص دو شیفته بودن مدارس اظهار کرد : در شهر تهران 413 مدرسه نوبت بعد از ظهر داشتیم که الان کمتر از 200 تاست. ما از 4 سال گذشته حدود ده هزار مدرسه را به نوبت صبح تغییر ساعت دادیم.

+ نوشته شده در 10:20 توسط معلم
یکشنبه بیستم شهریور 1390
استخدام "رسمی و پیمانی" آموزشیاران نهضت بر اساس مدرک تحصیلی
اختصاصی/ احکام استخدامی 4 هزار آموزشیار نهضت، از اول مهر صادر می‌شود؛
 
استخدام "رسمی و پیمانی" آموزشیاران نهضت بر اساس مدرک تحصیلی

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به استخدام «رسمی» و «پیمانی» 4 هزار آموزشیار دارای مدرک «کارشناسی» و «کاردانی»، گفت: احکام استخدامی این آموزشیاران، از اول مهر صادر می‌شود. 

علی باقرزاده، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به ابلاغ اسامی 4 هزار آموزشیار مشمول استخدام به آموزش و پرورش استان‌ها یک‌روز قبل از عید سعید فطر، اظهار داشت: به دلیل مشکلات فنی و برخی ملاحظات دیگر، این اسامی بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی نهضت سوادآموزی قرار نگرفت و به استان‌ها ابلاغ شد تا اطلاع‌رسانی بهتر صورت گیرد و فرآیند کارهای اداری آن نیز بهتر انجام شود.

وی افزود: بر این اساس 4 هزار نفر از آموزشیارانی که تا تاریخ 15 مهر 88، بیش از 67 ماه سابقه داشته‌اند استخدام می‌شوند و آموزش و پرورش مناطق نیز با این افراد ارتباط برقرار کرده و وضعیت استخدامی آنها را اعلام می‌کنند؛ حداقل سوابق این افراد 67 ماه و حداکثر آن 80 ماه و در موارد معدودی 90 ماه نیز هست.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی خاطرنشان کرد: احکام استخدامی این آموزشیاران پس از ساماندهی و تعیین منطقه و شروع به کار، از اول مهرماه صادر می‌شود.

باقرزاده اضافه کرد: بر اساس قانون، آموزشیارانی که دارای مدرک «کارشناسی» باشند، به صورت «رسمی» و افراد دارای مدرک «کاردانی» به صورت «پیمانی» استخدام می‌شوند؛ البته استخدام پیمانی تفاوت چندانی با استخدام رسمی ندارد اما تا زمانی که مدرک آنها ارتقاء یابد، به صورت «پیمانی» باقی می‌مانند.

وی عنوان کرد: پذیرش این آموزشیاران براساس سهمیه استانی نیست و براساس سنوات کاری آنها صورت می‌گیرد که بر این اساس اسامی به استان‌ها ابلاغ شد تا هر استانی در وضعیت استخدامی آموزشیاران در آن محدوده باشد.

+ نوشته شده در 9:56 توسط معلم
شنبه نوزدهم شهریور 1390
قبولی‌های آزمون سوم تیر، از نیمه دوم مهرماه منتظر خبر جدید باشند.
وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران اعلام کرد:

 
مدارس شاهد حذف نمي‌شوند؛ كمبود يا مازاد معلم نداريم.

خبرگزاری فارس: وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدارس شاهد حذف نمی‌شوند، گفت: در آستانه سال تحصیلی جدید کمبود یا مازاد نیرو نداریم و با ساماندهی انجام شده، هیچ کس نباید در کشور کمبود معلم داشته باشد. 

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، حمید‌رضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش امروز در حاشیه هشتمین همایش مطالعه و تحقیق دانش‌آموزان دوره متوسطه شاهد و ایثارگر که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص زمان اخذ مجوز استخدامی قبولی‌های آزمون سوم تیر‌ماه اظهار داشت: الان کسی را در اولویت استخدام نداریم بلکه بر اساس قانون مجلس اگر کسی نمره قبولی در این آزمون گرفته باشد، در اولویت استخدام قرار می‌گیرد تا هر زمانی که آزمون استخدامی برگزار کردیم، این افراد در اولویت استخدام قرار گیرند.

وی تصریح کرد: اینطور نیست که از هم‌اکنون مجوز استخدامی گرفته شود و این افراد تبدیل وضعیت شوند، بلکه بر اساس قانون مجلس در صورت برگزاری آزمون استخدامی، قبولی‌های آزمون تعیین اولویت استخدامی سوم تیرماه در اولویت جذب قرار می‌گیرند.

حاجی‌بابایی ادامه داد: در حال حاضر آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی و معلمان حق‌التدریس مشغول کار هستند و بحث ما بیشتر بر روی نیروهای شرکت‌های خدمات آموزشی بوده است که بر این اساس 16 الی 17 هزار نفر در آزمون شرکت کردند و یک‌هزار و 800 نفر از آنها نمره بالای 12 را به دست آوردند؛ سپس نمره را بر روی 10 قرار دادیم که بر این اساس 5 هزار و 800 نفر پذیرفته شدند و اگر آزمون برگزار شود و استخدامی صورت گیرد، در آن صورت این افراد در اولویت جذب قرار می‌گیرند.

* قبولی‌های آزمون سوم تیر، از نیمه دوم مهرماه منتظر خبر جدید باشند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: برای این 5 هزار و 800 نفر در حال رایزنی هستیم که اگر موفق به تأمین اعتبار شدیم و در جایی به آنها نیاز داشتیم، از آنها استفاده کنیم و اعلام کرده‌ایم که برای نیمه دوم مهر ماه کارها را پیگیری می‌کنیم تا همه افراد اعم از حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران وضعیتشان مشخص شود.

حاجی‌بابایی خاطرنشان کرد: به هر حال از نیمه دوم مهر به بعد منتظر خبر جدید باشند که به هر جمع‌بندی برسیم، اعلام می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در آستانه سال تحصیلی جدید کمبود یا مازاد نیرو نداریم و با ساماندهی انجام شده، هیچ کس نباید در کشور کمبود معلم داشته باشد؛ همچنین، «مربیان بهداشت» نیز اگر در آزمون تعیین اولویت استخدامی نمره گرفته باشند، در اولویت استخدام قرار می‌گیرند و در حال حاضر نیز به عنوان قرارداد «کارمعیّن» مشغول کار می‌شوند، البته باید کارهای حقوقی این مسئله انجام شود.


ادامه‌‌ي مطلب
+ نوشته شده در 19:6 توسط معلم
شنبه نوزدهم شهریور 1390
مربیان پیش‌دبستانی از امسال بر اساس قانون کار بیمه می‌شوند
 معاون وزير با اعلام پوشش 100درصدی دوره پیش‌دبستانی تا پایان برنامه پنجم توسعه :
 
مربیان پیش‌دبستانی از امسال بر اساس قانون کار بیمه می‌شوند.

خبرگزاری فارس: معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با پیش‌بینی پوشش 100درصدی دوره پیش‌‌دبستانی تا پایان برنامه پنجم توسعه گفت: امسال مربیان پيش‌دبستاني براساس قانون کار بیمه می‌شوند. 


ادامه‌‌ي مطلب
+ نوشته شده در 19:4 توسط معلم
پنجشنبه هفدهم شهریور 1390
آیین نامه آموزشی دوره انتقال و دوره سواد آموزی
+ نوشته شده در 15:20 توسط معلم
پنجشنبه هفدهم شهریور 1390
قابل توجه اداره كل آموزش و پرورش استان ها

قابل توجه اداره كل آموزش و پرورش استان ها

بخشنامه مربوط به مربیان بهداشت

به منظور جمع آوري اطلاعات، مقتضي است دستور فرماييد اسامي نيروهاي قرارداد كار معين و يا حق التدريس داراي مدرارك دانشگاهي مرتبط: 1- پيراپزشكي 2- رشته هاي علوم تغذيه 3- بهداشت(مدارس عمومي،خانواده،محيط،مبارزه با بيماريها،معلم بهداشت) را حداكثر تا پايان وقت اداري دوشنبه مورخ 21/6/90 از طريق پست الكترونيكي به نشاني edari@medu.ir ارسال نمايند .

 
بخشنامه مربوط به مربیان پیش دبستانی
 
در اجراي ماده 6 قانون تعيين تكليف استخدامي معلمان حق التدريس و آموزشياران نهضت سوادآموزي و ... مصوب 15/7/88 ، مقتضي است دستور فرماييد فهرست اسامي مربيان پيش دبستاني واجد شرايط دستورالعمل مذكور را ، تا پايان وقت اداري شنبه مورخ 19/6/90 ، جهت بررسي از طريق پست الكترونيكي به نشاني edari@medu.ir ارسال نمايند.
 
+ نوشته شده در 10:59 توسط معلم
چهارشنبه شانزدهم شهریور 1390
مسعود ارجمند معاون نهضت سوادآموزی استان کهکیلویه وبویر احمد

بیسوادان گروه سنی 10 تا 49 سال در قالب سازمانهای مردم نهاد زیر پوشش دوره سوادآموزی قرار می گیرند .

دو هزار و 500 نفر از بیسوادان با مشارکت تشکلهای مردم نهاد زیر پوشش سوادآموزی قرار می گیرند .

 

 

معاون نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان در نشست شورای سوادآموزی در این اداره کل گفت : بیسوادان گروه سنی 10 تا 49 سال در قالب سازمانهای مردم نهاد زیر پوشش دوره سوادآموزی قرار می گیرند .

مسعود ارجمند گفت : این فعالیتها در روستاهایی انجام می شود که افراد بی سواد کمتر از 5 نفر در آنان وجود دارد انجام و با تحقق باسوادی جشن شکرگزاری باسوادی در آن روستا انجام می شود .

+ نوشته شده در 16:27 توسط معلم
چهارشنبه شانزدهم شهریور 1390
جوابيه وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به خبر درج شده سايت تابناك
جوابيه وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به خبر درج شده سايت تابناك


مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش در واكنش به خبري به نقل از جناب آقاي دلق پوش نماينده محترم مردم شريف آستارا در تاريخ 14/6/90 با عنوان «به حق التدريسي ها و آموزشياران فقط وعده و وعيد مي دهند» با كد خبري 184735مندرج در سايت خبري تابناك، جوابيه اي به اين شرح ارسال مي كند:

ضمن سپاس از عنايت جناب آقاي دلق پوش و تعهد و دلسوزي ايشان درخصوص رفع مشكل هموطنان عزيز اعلام مي دارد:

1-    هيچ آموزشياري از نهضت سوادآموزي در كشور وجود ندارد كه براساس مصوبه هاي مجلس شوراي اسلامي تعيين تكليف نشده باشد. يادآور مي شود؛ مقرر بود طبق مصوبه مجلس شوراي اسلامي، 7000 نفر از آموزشياران محترم نهضت سوادآموزي در يك برنامه پنج ساله استخدام شوند كه در همين راستا در سال 1389 بيش از 3000 نفر از اين آموزشياران استخدام شدند و در مهر ماه سال جاري نيز 4000 نفر ديگر از اين گروه استخدام خواهند شد كه اسامي آنها نيز پيش از اين اعلام شده است.

2-    در رابطه با معلمان حق التدريس نيز بايد گفت؛ در سراسر كشور حتي يك معلم حق التدريس وجود ندارد كه وضعيت او مشخص نشده باشد به عبارت ديگر تعيين تكليف تمامي معلمان حق التدريس مطابق مصوبه مجلس شوراي اسلامي براساس ضوابط اعلام شده يعني استخدام 60هزار نفر ظرف مدت 5 سال و هر سال 12 هزار نفر بسيار زودتر از اين مهلت يعني تنها در دو سال اول انجام شد.


ادامه‌‌ي مطلب
+ نوشته شده در 15:40 توسط معلم
چهارشنبه شانزدهم شهریور 1390
رتبه پانزدهم منطقه در مبارزه با بی‌سوادی برازنده ایران نیست
 رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی با اشاره به شاخص‌های جهانی:
 
رتبه پانزدهم منطقه در مبارزه با بی‌سوادی برازنده ایران نیست.

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی در عرصه سواد‌آموزی در منطقه گفت: کشور ما در بین 24 کشور منطقه در رتبه پانزدهم نرخ بی‌سوادی و مقابله با بی‌سوادی قرار دارد که این عدد چندان برازنده ما نیست و باید یک عزم عمومی و جدی برای ریشه‌کنی بی‌سوادی شکل گیرد. 

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، علی باقر‌زاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی امروز در نخستین همایش کمیته همکاری‌های آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران و حوزه‌های علمیه که با حضور اعضای این کمیته در محل اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران برگزار شد، با اشاره به افزایش شاخص باسوادی در کشورمان از 50 درصد در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به حدود 90 درصد در حال حاضر اظهار داشت: علی‌رغم وجود این شاخص اما اعدادی که امروز در بخش‌هایی از جمعیت کشور با آن مواجه هستیم قابل توجه است.

وی افزود: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن که در سال 85 صورت گرفته است در گروه سنی بالای 6 سال، 9 میلیون و 800 هزار نفر در سراسر کشور معادل 15.4 دهم درصد جمعیت کشور اعلام کرده‌اند که حداقل سواد را ندارند؛ این حداقل سواد شامل خواندن و نوشتن می‌شود.

باقرزاده ادامه داد: اگر این آمار را به طور هدفمند بررسی کنیم در گروه سنی 10 تا 49 سال که جمعیت مولد کشور بوده و در همه شئون اجتماعی، اقتصادی و سیاسی موثرند عدد بی‌سوادی به 4 میلیون و 150 هزار نفر می‌رسد که با توجه به جایگاه و تأثیر‌گذاری این گروه سنی این عدد قابل توجه به نظر می‌رسد.

رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی خاطرنشان کرد: 4 میلیون و 800 هزار نفر از بی‌سوادان بالای 6 سال بر اساس این سرشماری در مناطق شهری و حدود 5 میلیون نفر نیز در روستاها ساکن بوده‌اند همچنین 6 میلیون و 200 هزار نفر از این افراد نیز زنان بوده‌اند که اظهار بی‌سوادی مطلق کرده‌اند.

وی عنوان کرد: بر اساس این آمار در استان تهران به عنوان ام‌القرای ایران اسلامی در گروه سنی بالای 6 سال یک میلیون و 76 هزار نفر اظهار بی‌سوادی کرده بودند که 420 هزار نفر از آنها در گروه سنی 10 تا 49 سال قرار داشتند.

*50 درصد بي‌سوادان کشور در سال 85 از اولیای دانش‌آموزان بوده‌اند.

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه اظهار داشت: در این سرشماری جمعیت افراد کم‌سواد که فقط تا دوره ابتدایی تحصیل کرده‌اند در سال 85 حدود 10 میلیون و 665 هزار نفر بوده است که با احتساب جمعیت بی‌سوادان بالای 6 سال حدود 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در آن تاریخ کم سواد و بی‌سواد اعلام شده‌اند.

باقرزاده با اشاره به بررسی مشخصات جزئی گروه سنی زیر 50 سال و تطبیق آن با آمار دانش‌آموزی گفت: بر این اساس این نتیجه به دست آمده است که 50 درصد جمعیت بی‌سوادان و کم‌سوادان کشور در آن تاریخ اولیاء دانش‌آموزان بوده‌اند که با توجه به جایگاه خانواده در تعلیم و تربیت این مسئله منجر به تزلزل ارکان فرهنگی کشور می‌شود.

*رتبه پانزدهم منطقه در نرخ بی‌سوادی برازنده ایران نیست.

وی با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان در عرصه مقابله با بی‌سوادی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارشی که در سال 2010 میلادی منتشر شده است با وجود آنکه باید در افق چشم‌انداز 1404 در رتبه اول علمی و فناوری منطقه باشیم، اما در شاخص «نرخ بی‌سوادی» در بین 24 کشور منطقه در رتبه 15 قرار داریم.

باقر‌زاده ادامه داد: همچنین بر اساس این گزارش در میان 139 کشوری که اسناد مربوط به این موضوع را امضا کرده و در این عرصه متعهد شده‌اند در رتبه 86 قرار داریم که چندان برازنده ما نیست.

رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی یادآور شد: امروز دنیا سن بالای 15 سال را برای بررسی بی‌سوادی ملاک قرار می‌دهد که ما در این سطح نیز بیش از 20 درصد جمعیت کشورمان در گزارش‌های بین‌المللی بی‌سواد اعلام می‌شوند که از منظر حقوق بشری چندان مناسب نیست.

باقر‌زاده دليل برطرف نشدن کامل معضل بی‌سوادی علی‌رغم تمام تلاش‌ها را عدم عزم عمومی و جدی در این کار عنوان کرد و گفت: هر دستگاهی مسئولیت ریشه‌کنی بی‌سوادی را به سازمان نهضت سواد‌آموزی با همه محدودیت‌های آن واگذار می‌کند؛ در این راه به یک عزم عمومی و جدی نیاز است و ما نیز از ائمه جمعه سراسر کشور درخواست می‌کنیم که احساس نیاز را در مخاطبان به وجود آورند تا در کلاس‌های نهضت سواد‌آموزی حاضر شوند.

*ضرورت تحقق فرمان رهبری برای ریشه‌کنی بی‌سوادی گروه سنی زیر 5 سال تا پایان برنامه سوم

باقر‌زاده در ادامه اظهار داشت: مقام معظم رهبری در تاریخ 5 دی ماه 89 فرمانی را خطاب به وزیر آموزش و پرورش و نماینده ولی فقیه در نهضت سواد‌آموزی صادر و تاکید کردند که تا پایان برنامه پنجم توسعه باید نرخ بیسوادی در گروه سنی زیر 50 سال به صفر برسد.

وی خاطرنشان کرد: در این رابطه هر کس که احساس توانمندی در این کار را دارد اعم از روحانیون مستقر در روستاها، تشکل‌های جوانان و موارد مشابه می‌تواند برای تحقق این فرمان رهبری با ما مشارکت و همکاری کند.

+ نوشته شده در 15:16 توسط معلم
چهارشنبه شانزدهم شهریور 1390
جذب نیروهای "حق‌التدریس و آموزشیاران" در مدارس استثنایی از اول مهر
اختصاصی/ معاون وزیر وضعیت نیروی انسانی آموزش و پرورش استثنایی را تشريح كرد؛
 
جذب نیروهای "حق‌التدریس و آموزشیاران" در مدارس استثنایی از اول مهر

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: از اول مهرماه 90 نیروهای حق‌التدریس و آموزشیارانی که در آزمون تعیین اولویت استخدامی در رشته «آموزش و پرورش کودکان استثنایی» پذیرفته شده‌اند، به صورت «حق‌التدریس» در این سازمان به کار گرفته می‌شوند.

حسین هُژبری، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» در رابطه با وضعیت نیروی انسانی این سازمان در سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: امسال نیز همانند سال‌های گذشته «طرح فراگیر» در آموزش کودکان با نیازهای ویژه اجرا می‌شود که بر اساس آن، این گروه از دانش‌آموزان در مدارس عادی و در کنار دیگر دانش‌آموزان تحصیل می‌کنند؛ در این رابطه همچون گذشته معلمان رابط یا مرجع (معلم‌یار) نیز در کنار معلمان عادی برای آموزش و تربیت این دانش‌آموزان به کار گرفته خواهند شد.

وی با بیان اینکه مشکلی برای ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش استثنایی به ویژه در «طرح فراگیر» نداریم، افزود: به همان نسبتی که در سال گذشته نیروی انسانی داشته‌ایم، امسال نیز نیروهای خود را به کار خواهیم گرفت و کمبود نیرو نخواهیم داشت.

* جذب "حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران" در مدارس استثنایی؛ "شرکتی‌ها" در صورت نیاز

هژبری تصریح کرد: از اول مهرماه نیروهای حق‌التدریس و آموزشیارانی که در آزمون تعیین اولویت استخدامی در سوم تیرماه در رشته «آموزش و پرورش کودکان استثنایی» شرکت کرده و پذیرفته شده‌اند، به صورت «حق‌التدریس» در سازمان آموزش و پرورش استثنایی به کار گرفته می‌شوند و استخدام آنها در آینده نیز منوط به اخذ مجوزهای استخدامی لازم خواهد بود.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی خاطرنشان کرد: نیروهای شرکت‌های خدمات آموزشی که در این آزمون پذیرفته شده‌اند، در صورت نیاز و اخذ مجوز، به کارگیری خواهند شد.

* اولویت استخدام دانشجویان تربیت معلم در رشته "آموزش و پرورش کودکان استثنایی"

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 19 هزار و 800 نیروی فرهنگی مسئولیت آموزش و پرورش 104 هزار دانش‌آموز استثنایی کشور را برعهده دارند، اما تعداد دقیق نیروهای مورد نیاز این سازمان پس از اتمام ثبت‌نام دانش‌آموزان در مهرماه مشخص می‌شود.

هژبری همچنین در رابطه با وضعیت آینده تربیت نیروهای انسانی این سازمان گفت: جذب و ساماندهی فارغ‌التحصیلان مراکز تربیت معلم در دستور کار وزارتخانه است و مراحل نهایی خود را طی می‌کند که بر این اساس در صورت استخدام دانشجویان مراکز تربیت معلم، فارغ‌التحصیلان رشته آموزش و پرورش کودکان استثنایی یکی از اولویت‌های جذب خواهند بود؛ همچنین با راه‌اندازی «دانشگاه ویژه فرهنگیان» نیز جذب و تربیت دانشجویان در این رشته، جزء اولویت‌های در نظر گرفته شده خواهد بود
.

+ نوشته شده در 15:12 توسط معلم
سه شنبه پانزدهم شهریور 1390
معاون وزير و رئيس سازمان نهضت سوادآموزي كشور خبر داد:

استقرار سامانه هوشمند سوادآموزي در 466 شهرستان كشور


معاون وزير و رئيس سازمان نهضت سوادآموزي كشور از استقرار سامانه هوشمند سوادآموزي در 466 شهرستان كشور خبر داد.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني و روابط‌عمومي وزارت آموزش و پرورش، علي باقرزاده با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) در راستاي به صفر رساندن بي سوادي در كشور در گروه سني زير 50 سال در كشور افزود: نهضت سوادآموزي در طي 31 سال خدمت تمام تلاش خود را در جهت ريشه كني بي سوادي به كار گرفته است.

وي  آمار بيسوادان و كم سوادان كشور را 10 ميليون نفر در همه گروه ذكر شده اعلام كرد و گفت: در راستاي حسن اجراي فرمان رهبري مبني بر به صفر رساندن بيسوادي در گروه سني زير 50 سال در برنامه پنج ساله سوادآموزي، هدايت عمومي و پيگيري روند سوادآموزي تفاهم نامه اي با شوراي سياست گذاري ائمه جمعه منعقد شده است.

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي  نقش ائمه جمعه را در پي‌‌گيري و حمايت موضوع سوادآموزي مهم خواند و تاكيد كرد: بيش از 700 نفر از ائمه جمعه در سراسر كشور نماز سياسي عبادي جمعه را كه اثرگذارترين آئين‌ عبادي، سياسي در حوزه دين و زندگي مردم است، اقامه مي‌كنند و از اين طريق مي‌توانند با حضور فعال خود در عرصه‌هاي فرهنگي، سياسي و اجتماعي كشور در جهت مطالبات مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) گام بردارند.

باقرزاده با اشاره به استقرار سامانه هوشمند سوادآموزي در 466 شهرستان كشور، روشنگري عمومي، ايجاد موج وسيع در بين بي‌سوادان جامعه از طريق ظرفيت رسانه‌اي و تريبون‌هاي نماز جمعه، استفاده از ظرفيت ستادهاي نمازجمعه و مصلي‌ها، حوزه‌هاي علمي خواهران،  برادران و سفيران زير نظر ائمه جمعه و ظرفيت مكاني طلاب و اساتيد اين حوزه‌ها را از مجوزهاي همكاري سازمان نهضت سوادآموزي و شوراي سياست گذاري خواند و تصريح كرد: بدينوسيله زمينه باسوادي براي چهارميليون نفر در كشور با اهرم تشويق فراهم آمده است.

+ نوشته شده در 15:29 توسط معلم
سه شنبه پانزدهم شهریور 1390
روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی اعلام کرد

دسترسی به نام و نشانی بی سوادان از بانک شناسایی اسمی سامانه سواد آموزی در آبادی ها و شهرهای کشور امکان پذیر شد.

 با ابلاغ «شیوه نامه برنامه ریزی عملیاتی سواد آموزی» دسترسی هوشمند به نام و نشانی بی سوادان از بانک شناسایی اسمی از طریق سامانه سوادآموزی در آبادی ها و شهرهای کشور برای رصد کردن وضعیت آموزش گروه هدف امکان پذیر شد. از ویژگی های بارز  این  شیوه نامه که بر اساس ساختار جدید آموزشی تهیه و تدوین شده است ،برای هر روستا یا آبادی، حجم فعالیت به گونه ای برنامه ریزی شده است که حداکثر در یک سال و به صورت ضربتی آموزش بی سوادان آن آبادی به اتمام برسد.

+ نوشته شده در 15:27 توسط معلم
سه شنبه پانزدهم شهریور 1390
استفاده آموزشیاران از خدمات رفاهی آموزش و پرورش

استفاده آموزشیاران از خدمات رفاهی آموزش و پرورش

 بنا بر اعلام اداره کل تعاون وزارت آموزش و پرورش  ، کلیه آموزشیاران نهضت سواد آموزی  همانند سایر کارکنان وزارت آموزش و پرورش می توانند از خدمات رفاهی نظیر طرح اسکان موقت نوروزی و تابستان ، مراکز آموزشی– رفاهی و استخرها برابر تعرفه های تعیین شده و طرح ضیافت ماه مبارک رمضان   بهره مند گردند.

+ نوشته شده در 15:22 توسط معلم
سه شنبه پانزدهم شهریور 1390
اسامي ۴ هزار آموزشيار نهضت سوادآموزي هفته آينده اعلام مي شود
حيدري معاون پارلماني وزير آموزش و پرورش با بيان اين مطلب به خراسان گفت: اسامي ۴ هزار آموزشيار نهضت سوادآموزي که با توجه به سابقه خدمت مشمول استخدام در آموزش و پرورش هستند هفته آينده اعلام مي شود. وي افزود: در حال حاضر پرونده ها در حال بررسي است و با ابلاغ به استان ها اسامي آموزشياران نهضت سوادآموزي هفته آينده اعلام مي شود و جاي هيچ گونه نگراني وجود ندارد. بنا به گفته اين مسئول بر اساس قانون، آموزش و پرورش مکلف است ۷ هزار آموزشيار نهضت را طي ۵ سال استخدام کند که سال گذشته ۳ هزار و ۲۰۰ نفر استخدام شدند و ۴ هزار نفر نيز امسال قرار است در آموزش و پرورش به کار گرفته شوند.
+ نوشته شده در 14:57 توسط معلم
دوشنبه چهاردهم شهریور 1390
گلایه معاون وزیر از سکوت قانون نسبت به 27 هزار آموزشیار بلاتکلیف
 باقرزاده برای استخدام 27 هزار آموزشیار تا پایان 91 ابراز امیدواری کرد؛
 
 خبرگزاری فارس: اين روزها خبرهايي از استخدام 4 هزار آموزشیار نهضت سوادآموزی شنيده مي‌شود و اين در حالي است كه رئیس سازمان نهضت سوادآموزی عنوان مي‌كند: قانون مصوب 15 مهر 88 مجلس درباره استخدام 27 هزار و 500 آموزشیار که شرایط مدنظر این قانون را نیز دارند، سکوت کرده است. 

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، در حالی وزارت آموزش و پرورش از استخدام 4 هزار آموزشیار نهضت سوادآموزی در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهد که گروه قابل توجهی از آموزشیاران شرایطی مشابه این 4 هزار نفر دارند اما هیچ خبری از تعیین تکلیف آنها نیست.

بر اساس «قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی» مصوب 15 مهر 88 مجلس شورای اسلامی، آموزش و پرورش مکلف است تا طی 5 سال، 7 هزار نفر از آموزشیارانی را که تا این تاریخ حداقل 60 ماه «سابقه مستمر» و «مدرک دانشگاهی» داشته‌اند، به استخدام این وزارتخانه درآورد.

بر این اساس، در سال گذشته 3 هزار و 200 نفر از آموزشیاران مشمول این قانون استخدام شدند و از ابتدای سال جاری نیز چندین مرتبه وعده استخدام حدود 4 هزار آموزشیار باقی مانده نیز داده شده است و خبرها حاکی از این است که اسامی این افراد به زودی اعلام می‌شود.

در شرایطی که برخی از آموزشیاران نیز با سوابق کاری کمتر، اخیراً در آزمون تعیین اولویت استخدامی در سوم تیرماه 90 شرکت کرده و با کسب حدنصاب نمره کتبی در اولویت استخدام قرار گرفته‌اند، اما گروه قابل توجهی از آموزشیاران نیز هستند که با وجود دارا بودن شرایط مدنظر قانون 15 مهر 88، تعیین تکلیف نشده‌اند و نسبت به آینده استخدامی خود نگرانند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی معتقد است که دست سازمان متبوعش در رابطه با استخدام این دسته از آموزشیاران بسته است و قانون در این باره سکوت کرده است؛ هرچند وی با عبارات کلی ابراز امیدواری می‌کند که مشکل این دسته از آموزشیاران این سازمان نیز در آینده به گونه‌ای رفع می‌شود.

* سکوت قانون درباره 27 هزار و 500 آموزشیار "تحصیل کرده و با سابقه"

علی باقر‌زاده، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره تعیین تکلیف این دسته از آموزشیاران، اظهار داشت: این مشکل به قانون مصوب مجلس بر می‌گردد، چرا که قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی تصریح می‌کند که حداکثر 7 هزار نفر از افرادی که تا تاریخ تصویب این قانون در مهر 88، 60 ماه سابقه خدمت «مستمر» به همراه «مدرک دانشگاهی» داشته‌اند، طی 5 سال استخدام می‌شوند.

وی افزود: این در حالی است که در آن تاریخ حدود 14 هزار و 500 نفر از آموزشیاران این شرایط را داشته‌اند، اما آموزش و پرورش تنها مجاز به استخدام 7 هزار نفر از آنها بوده است و قانون درباره 7 هزار و 500 نفر باقی‌مانده سکوت کرده است.

باقر‌زاده ادامه داد: علاوه بر آن، قانون درباره آموزشیارانی که پس از آن تاریخ سابقه آنها به 60 ماه رسیده نیز سکوت کرده است؛ به طور کلی در حال حاضر قانون در رابطه با 27 هزار و 500 نفر از آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی که مدرک دانشگاهی دارند و تا امروز از 30 الی 80 ماه نیز سابقه فعالیت «مستمر» دارند، سکوت کرده و هیچ اظهارنظری نکرده است.

رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی خاطرنشان کرد: اگر اکنون نیز برای تعیین تکلیف این دسته از آموزشیاران کاری انجام می‌شود، تدابیری است که خود آموزش و پرورش با استفاده از سایر قوانین اتخاذ می‌کند تا این افراد را تا پایان سال 91 به نوعی ساماندهی کند تا همزمان که جریان سوادآموزی در استان‌ها تمام می‌شود، کار ساماندهی و وضعیت استخدامی آموزشیاران نیز روشن شود، اما به طور کلی این نقص قانون است که در رابطه با عده‌ای سکوت کرده و دست ما نیز بسته است.

* ارائه لایحه به مجلس دیر به نتیجه می‌رسد؛ تلاش برای پیگیری یک پروسه خاص

وی در رابطه با احتمال ارائه لایحه به مجلس برای تعیین تکلیف این دسته از آموزشیاران اظهار داشت: به نظر بنده ارائه لایحه دیر به نتیجه می‌رسد، اما تلاش خواهد شد تا از طرف دولت و با توجه به تأکید مقام معظم رهبری برای حل مشکل استخدامی آموزشیاران، پروسه خاصی برای این افراد طی شود.

باقرزاده خاطرنشان کرد: امیدواریم پس از پشت سر گذاشتن مرحله کنونی که تعداد دقیق آموزشیاران بلاتکلیف مشخص می‌شود، با همکاری مجلس و دولت موضوع را دنبال کنیم تا این مشکلات به نوعی رفع شود.

+ نوشته شده در 16:14 توسط معلم
شنبه دوازدهم شهریور 1390
تجمع معلمان اخراجي دربرابر معاونت منابع انساني رياست جمهوري
معلمان حق التدريسي درحالي در مقابل معاونت منابع انساني رياست جمهوري دست به تحصن زدند كه پيش از اين بارها در برابر مجلس شوراي اسلامي و دفتر رياست جهموري دست به تحصن و اعتراض زده بودند كه اعتراضشان راه به جايي نبرده بود.

 ايلنا: معلمان شركتي آموزش و پرورش يا همان نيروهاي حق التدريسي براي چندمين روز درهفته جاري دست به تحصن اعتراض آميز زدند و اين بار معاونت منابع انساني رياست جمهوري را بعنوان محل اعتراض خود انتخاب كردند.
به گزارش خبرنگار ايلنا از ساعت 8 صبح امروز نزديك به 600 نفر از نيروهاي حق التدريسي آموزش و پرورش كشور در اعتراض به اخراج از محل كار خود در مقابل معاونت منابع انساني رياست جمهوري تجمع كردند تا اعتراض خود را به بلاتكليفي طولاني مدت خود نشان دهند.
يكي از اين تحصن كنندگان در گفت و گو با خبرنگار ايلنا خاطر نشان كرد: نزديك به 27 هزار نفر از نيروهاي حق التدريسي آموزش و پرورش در اعتراض به اخراج از محل كار خود و همچنين مخدوش بودن آزمون پذيرش اين نيروها كه در تاريخ سوم تيرماه سال جاري برگزار شد در اينجا حضور پيدا كردند تا بتوانند با معاون منابع انساني رئيس جمهور ديدار كنند.
وي افزود: اين تعداد از نيروهاي حق التدريسي با 1 تا 10 سال سابقه درحالي از كار اخراج شدند كه معلم هاي مشغول در نهضت سواد آموزي با مدرك ديپلم كماكان مشغول به كار در محل كار خود هستند.
 وي همچنين درباره مطالبات نيروهاي حق التدريسي گفت: ما از مسئولين و نمايندگان مجلس تقاضا داريم كه تكليف ما را هرچه زودتر روشن كنند و ترتيبي اتخاذ شود كه ما بتوانيم به محل كار خود بازگرديم. چرا كه آزمون برگزار شده هم داراي اشكالات زيادي بود.
اين معلم معترض درخصوص شرايط معترضين خاطر نشان كرد: در حال حاضر ما چند روز است كه درتهران حضور داريم و هر روز دربرابر يكي از نهادهاي دولتي حضور پيدا ميكنيم و شب ها براي خواب به مرقد امام (ره) مي رويم كه هر بار برخورد نامناسبي با ما صورت مي گيرد و برخي مسئولين و نمايندگان به ما مي گويند كه ما بي سواد هستيم.
گفتني است معلمان حق التدريسي درحالي در مقابل معاونت منابع انساني رياست جمهوري دست به تحصن زدند كه پيش از اين بارها در برابر مجلس شوراي اسلامي و دفتر رياست جهموري دست به تحصن و اعتراض زده بودند كه اعتراضشان راه به جايي نبرده بود.
معترضين همچنين پلاكاردهايي با مضامين ” نمايندگان حمايت حمايت” ”اخراج معلمان صادق چرا” و... در دست داشتند و از اين طريق اعتراض خود را به مسئولين نشان دادند.

+ نوشته شده در 20:16 توسط معلم
چهارشنبه نهم شهریور 1390
اعلام اسامی 4 هزار آموزشیار مشمول استخدام باز هم به تعویق افتاد.
گزارش فارس از انتظار آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی براي اعلام اسامی استخدامی‌ها؛
 
اعلام اسامی 4 هزار آموزشیار مشمول استخدام باز هم به تعویق افتاد.

خبرگزاری فارس: اعلام اسامی 4 هزار آموزشیار نهضت سواد‌آموزی که مشمول استخدام در آموزش و پرورش هستند باز هم به تعویق افتاد و این گروه از آموزشیاران همچنان در انتظار مشاهده اسامی خود در سایت سازمان نهضت سوادآموزي هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، در حالی که رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی چهارشنبه هفته گذشته وعده اعلام اسامی 4 هزار آموزشیار مشمول استخدام را تا پیش از عید سعید فطر داده بود و با وجود فرا رسیدن این موعد، اما خبری از اعلام اسامی این دسته از آموزشیاران نیست و این افراد همچنان چشم‌ انتظارند.

علی باقر‌زاده چهارشنبه دوم شهریورماه 90 در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» از ارائه اسامی 4 هزار آموزشیار مشمول ماده 5 قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی مصوب 15 مهر 88 مجلس، به معاونت پشتیبانی این وزارتخانه خبر داد و تصریح کرد که اسامی این افراد تا پیش از عید سعید فطر بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نهضت سوادآموزی قرار خواهد گرفت تا برای انجام مراحل استخدامی خود اقدام کنند.

بر اساس ماده 5 قانون مذکور وزارت آموزش و پرورش مکلف است که 7 هزار آموزشیار نهضت سواد‌آموزی را که تا تاریخ تصویب این قانون 60 ماه سابقه مستمر به همراه مدرک دانشگاهی داشته‌اند در طی 5 سال استخدام کند که بر این اساس 3 هزار و 200 نفر از این افراد در سال گذشته استخدام شدند و مسئولان وزارت آموزش و پرورش از ابتدای امسال وعده استخدام آموزشیاران باقیمانده را در سال جاری داد‌ه‌اند.

در حالی که پیگیری‌های خبرنگار فارس برای گفت‌وگو با رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی و مشخص شدن زمان دقیق اعلام اسامی این آموزشیاران از روز گذشته تا لحظه تنظیم و ارسال این خبر بی‌نتیجه بوده است، روابط عمومی این سازمان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اسامی این گروه از آموزشیاران به زودی به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

در اطلاعیه روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی كه روز گذشته روي سايت اين سازمان قرار گرفته، آمده است: «ضمن تبریک عید سعید فطر و آرزوي قبولي طاعات و عبادات و با توجه به سئوالات مكرر همكاران، به اطلاع مي رساند در اجراي ماده 5 قانون تعيين تكليف استخدامي معلمان حق التدريس و آموزشياران نهضت سواد آموزي ، با عنايت مقام عالي وزارت باقي مانده اسامي آموزشياران مشمول ماده 5 قانون مذكور پس از بررسي و كنترل نهايي پرونده ها و سوابق خدمتي، بر اساس اولويت‌هاي تعيين شده در قانون (رشته تحصيلي، مدرك و سابقه خدمت ) جهت انجام مراحل استخدامي و تعيين محل خدمت در اختيار اداركل اموراداري و تشكيلات وزارت متبوع قرار گرفته و انشاءالله بزودي به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

لازم به ذکر است كه در اين فهرست اسامي گروه‌هاي ذيل قرار گرفته است: آموزشياران داراي مدرك كارشناسي ارشد كه حداقل 60 ماه سابقه خدمت در زمان تصويب قانون (15 مهر 1388) داشته‌اند؛ تمام آموزشیاران ایثارگر مشمول ماده (5) که دارای حداقل (60) ماه سابقه و مدرک تحصیلی دانشگاهي در زمان تصویب قانون بوده‌اند و آموزشياراني كه داراي مدرك تحصيلي دانشگاهي بوده و حداقل دارای (67) ماه سابقه خدمت در زمان تصویب قانون بوده‌اند».

+ نوشته شده در 23:42 توسط معلم
سه شنبه هشتم شهریور 1390
روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی اعلام کرد

تاریخ خبر: ۸/۶/۹۰

باقي مانده اسامي آموزشياران مشمول ماده 5 قانون تعیین تکلیف با عنايت مقام عالي وزارت جهت انجام مراحل استخدامي و تعيين محل خدمت در اختيار اداركل اموراداري و تشكيلات وزارت متبوع جهت ابلاغ به استانها قرار گرفت.

ضمن تبریک عید سعید فطر و آرزوي قبولي طاعات و عبادات و با توجه به سئوالات مكرر همكاران محترم ،  به اطلاع  مي رساند در اجراي ماده 5 قانون تعيين تكليف استخدامي معلمان حق التدريس و آموزشياران نهضت سواد آموزي ، با عنايت مقام عالي وزارت باقي مانده اسامي آموزشياران مشمول ماده 5 قانون مذكور پس از بررسي و كنترل نهائي پرونده ها و سوابق خدمتي ، براساس اولويت هاي تعيين شده در قانون ( رشته تحصيلي،  مدرك و سابقه خدمت ) جهت انجام مراحل استخدامي و تعيين محل خدمت در اختيار اداركل اموراداري و تشكيلات وزارت متبوع قرار گرفته و انشاءالله بزودي به استانها ابلاغ خواهد شد .

     " لازم به ذکر است كه در اين فهرست اسامي گروههاي ذيل قرار گرفته است :

1-آموزشياران داراي مدرك كارشناسي ارشد كه حداقل 60 ماه سابقه خدمت در زمان تصويب قانون (15/7/1388)  داشته اند .

2- کلیه آموزشیاران  ایثارگر مشمول ماده (5)  که دارای حداقل (60) ماه سابقه و مدرک تحصیلی دانشگاهي در زمان تصویب قانون  بوده اند .

3- آموزشيارانيكه داراي مدرك تحصيلي دانشگاهي بوده و حداقل دارای (67) ماه سابقه  خدمت در زمان تصویب قانون  بوده اند .

+ نوشته شده در 18:13 توسط معلم
دوشنبه هفتم شهریور 1390
وزارت آموزش و پرورش نيروهاي خود را از افراد غيرمتخصص تأمين مي‌كند.
عزتي در تذكر شفاهي:
 
وزارت آموزش و پرورش نيروهاي خود را از افراد غيرمتخصص تأمين مي‌كند.

خبرگزاری فارس: نماينده مردم دهلران در مجلس گفت: وزير آموزش و پرورش بخشي از نيروهاي مورد نياز خود را از افراد غير متخصص تأمين مي‌كند.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، علي عزتي نماينده مردم دهلران در مجلس شوراي اسلامي ظهر امروز (دوشنبه) در تذكري شفاهي در صحن مجلس اظهار داشت:‌ بر اساس ماده 51 قانون برنامه چهارم و بند 111 قانون بودجه سال 90 وزارت آموزش و پرورش موظف است بخشي از نيروهاي مورد نياز خود را از فارغ‌التحصيلان مراكز تربيت معلم تأمين كند.

وي افزود: با اينكه اين فارغ‌التحصيلان به مركز آموزش و پرورش متعهد هستند اما مدتي است كه وزارت آموزش و پرورش از اين فارغ‌التحصيلان استخدامي ندارد و اين افراد در بلاتكليفي به سر مي‌برند.

اين نماينده مجلس ادامه داد: اين موضوع درحالي است كه وزير آموزش و پرورش بخشي از نيروهاي مورد نياز خود را از افراد غير متخصص تأمين مي‌كند.

عزتي همچنين تصريح كرد: ‌اخيراً در آزمون استخدامي آموزش و پرورش اين وزارتخانه اسامي تعدادي از شركت‌‌كنندگان در آزمون را به عنوان افراد قبولي اعلام كرد اما پس از 24 ساعت آنها را مردود دانسته‌ است.

وي با طرح سؤالي از وزير آموزش و پرورش گفت: جناب آقاي وزير اگر فرزند شما در بين اين اسامي بود، شما اكنون چه موضعي مي‌گرفتيد؟

نماينده دهلران در مجلس از هيئت رئيسه و كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس خواست پيگيري بيشتري در اين مسائل داشته باشند.

وي اضافه كرد: البته اينگونه به نظر مي‌رسد كه كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس قصد ندارد سؤالي از وزير آموزش و پرورش مطرح كند چرا كه از سال گذشته تاكنون، سؤالي را مطرح كرده‌ام اما اين سؤال هنوز در كميسيون است.

+ نوشته شده در 23:54 توسط معلم
دوشنبه هفتم شهریور 1390
اختیاری بودن شرکت در آزمون آموزش و پرورش با نظر مجلس بوده است
روابط عمومی آموزش و پرورش:
 
اختیاری بودن شرکت در آزمون آموزش و پرورش با نظر مجلس بوده است.

خبرگزاری فارس: مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: اختیاری بودن شرکت در آزمون تعیین اولویت استخدامی این وزارتخانه برای آموزشیاران دارای سابقه «مستمر»، بر اساس استعلام به عمل آمده از کمیسیون آموزش مجلس بوده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، در پی انتشار خبری با عنوان «جای خالی اطلاع‌رسانی شفاف در آزمون آموزش و پرورش و گلایه‌های آموزشیاران» در خبرگزاری فارس در تاریخ 18 مرداد 90 که در آن به گلایه‌های آموزشیاران نهضت سوادآموزی مبنی بر «عدم اطلاع‌رسانی شفاف درباره الزامی یا اختیاری بودن شرکت در آزمون تعیین اولویت استخدامی و بازماندن عده‌ای از آنان از حضور در این آزمون» پرداخته شده بود، مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش توضیحاتی خطاب به این رسانه ارائه کرد.

در توضیحات این مرکز خطاب به خبرگزاری فارس آمده است: «بر اساس ماده 17 قانون الحاق سه ماده و دو تبصره به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب دی ماه 1389 مجلس محترم شورای اسلامی، افرادی که از سال 1379 به بعد به صورت حق‌التدریس و یا از طریق شرکت‌های خدماتی با وزارت آموزش و پرورش همکاری آموزشی داشته‌اند و یا در نهضت سوادآموزی به صورت آموزشیار خدمت کرده‌اند و خدمت همکاری‌ آنها مستمر نبوده است، باید در آزمون شرکت کنند؛ همچنین برابر استعلام به عمل آمده از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی آن دسته از آموزشیاران نهضت سودآموزی که به صورت مستمر با نهضت سوادآموزی همکاری داشته‌اند نیز می‌توانستند با اختیار در این آزمون شرکت کنند».

این توضیحات می‌افزاید: «مفاد این قانون به طور مشروح در مصاحبه‌ها و نشست‌های خبری مقام عالی وزارت و نیز مسئولان سازمان نهضت سوادآموزی و در بخشنامه‌ها و اطلاعیه‌های ابلاغی مکرر بیان شده است؛ از سوی دیگر نخستین خبر آزمون در تاریخ 14 بهمن 89 در سایت نهضت سوادآموزی با عنوان خبر تأیید شورای نگهبان درج شده است».

در ادامه این توضیحات آمده است: «علاوه بر اطلاع‌رسانی به صورت ملی و سراسری، استان‌ها نیز به طور محلی از طریق مطبوعات و صدا و سیمای استان‌ها اطلاع‌رسانی کرده و حتی برای آمادگی آموزشیاران، کلاس‌های توجیهی و پیش‌آزمون برگزار کرده‌اند و این در حالی است که منابع آزمون از ابتدای امر در سایت سازمان قابل دسترس بوده است؛ با این توصیف، وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی در سطح وسیع و به موقع اقدام به اطلاع‌رسانی کرده و در این خصوص به رسالت خود عمل کرده‌اند؛ بنابراین گلایه‌ای برای جای خالی اطلاع‌رسانی نمی‌ماند».

+ نوشته شده در 23:53 توسط معلم
دوشنبه هفتم شهریور 1390
چهار هزار آموزشیار سوادآموزی تا ابتدای مهر استخدام می شوند.

چهار هزار آموزشیار سوادآموزی تا ابتدای مهر استخدام می شوند.

 

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی از استخدام چهار هزار آموزشیار نهضت سواد آموزی تا ابتدای مهر ماه سال جاری خبر داد.

علی باقرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: طبق قانون تمامی این افراد به استخدام آموزش و پرورش در می آیند و زیر مجموعه همان وزارتخانه فعالیت می کنند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: در سال گذشته نیز سه هزار نفر از آموزشیاران نهضت سواد آموزی به استخدام آموزش و پرورش در آمدند.

این هفت هزار آموزشیار جزو سهمیه 60 هزار نفری استخدامی آموزش و پرورش بودند که در سال 88 به تصویب رسید و دولت آن را ابلاغ کرد.

باقرزاده افزود: همچنین در آزمون تعیین تکلیف آموزشیاران نهضت سواد آموزی و معلمان شرکتی که در تیرماه امسال برگزار شد، 10 هزار و 700 آموزشیار پذیرفته شدند که در صورت نیاز آموزش و پرورش در آینده به این نیروها، وضعیت شغلی آنها تغییر می کند.

وی گفت: ما بقی آموزشیارانی که در آزمون اخیر شرکت نکرده یا در آن پذیرفته نشده بودند حدود 17 تا 18 هزار نفر هستند.

+ نوشته شده در 13:23 توسط معلم
دوشنبه هفتم شهریور 1390
سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی
سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه مربیان بهداشت مدارس استخدام می شوند از ارائه طرح دیگری برای استخدام معلمان هنرستان های كشور خبر داد.
'سعدالله نصیری قیداری' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: جلسه امروز كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عمدتا در خصوص مسائل مربوط به استخدام نیروهای حق التدریس،نیروهای شركتی و معلمان نهضت سوادآموزی بود.
نماینده زنجام و طارم در مجلس هشتم افزود: در این جلسه پس از تبادل نظر اعضای كمیسیون و معاونان و كارشناسان وزارت آموزش و پرورش مشخص شد كه دولت قانون استخدام 60 هزار معلم حق التدریس را كه باید در پنج سال اجرایی می كرد در سه سال اجرایی می‌كند.
وی با بیان اینكه براساس قانون استخدام نیروهای حق التدریس باید 60هزار معلم حق التدریسی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآیند خاطرنشان كرد: 26 هزار معلم حق التدریس سال گذشته و 17 هزار نفر هم امسال استخدام می‌شوند و بقیه هم سال آینده استخدام خواهند شد.
نصیری قیداری با اشاره به اینكه قرار بود پنج هزار مربی بهداشت در مدارس استخدام شوند تصریح كرد: با توضیحات مدیركل امور اداری وزارت آموزش و پرورش كه دولت در بخشنامه‌ای دستور تبدیل وضعیت نیروهای شركتی به قرار دادی را صادر كرده است مشخص شد كه مربیان بهداشت مدارس هم در قالب این قراردادها استخدام خواهند شد.
سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: در جلسه امروز كمیسیون همچنین مقرر شد كه معلمان حق التدریسی كه سرجمع سابقه تدریس آنها در قالب قرار داد شركتی یا حق‌التدریس به چهار سال برسد بدون آزمون، استخدام آموزش و پرورش شوند.
نصیری قیداری افزود: مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش اولیه خود در خصوص آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام كرده است كه این آزمون اشكالی ندارد.
وی ادامه داد: اگر به این جمع‌بندی برسیم كه این آزمون اشكال دارد و نیاز به ابطال آن است حتما این كار را خواهیم كرد.
+ نوشته شده در 1:38 توسط معلم
دوشنبه هفتم شهریور 1390
حجم مجوزهای استخدامی ارائه شده به آموزش و پرورش كم است
واكنش عضو كميسيون آموزش مجلس به اعتراض برخي داوطلبان به آزمون استخدامي:
 
حجم مجوزهای استخدامی ارائه شده به آموزش و پرورش كم است.

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اعتراض برخی از داوطلبان آزمون تعیین اولویت استخدامی آموزش و پرورش گفت: این مشکل ناشی از این است که حجم مجوزهای استخدامی ارائه شده به این وزارتخانه کم است و باید افزایش یابد. 

نورالله حیدری، نماینده مردم اردل و فارسان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس«توانا» با اشاره به جلسه هفته گذشته این کمیسیون اظهار داشت:‌ در این جلسه موضوع تجمع مکرّر برخی از معترضان آزمون تعیین اولویت استخدامی آموزش و پرورش مطرح و گزارش مبسوطی از سوی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی این وزارتخانه ارائه شد.

وی افزود: بر اساس این گزارش، آموزش و پرورش کار خود را به طور قانونی انجام داده است و اعتراضات نسبت به دشوار بودن آزمون یا عدم وجود منابع آزمون در اختیار داوطلبان و نیز پذیرش افراد با سنوات کمتر وارد نیست، چرا که ملاک تعیین اولویت استخدامی، «آزمون» بوده و آزمون نیز از جهت اصول علمی مشکلی نداشته است.

حیدری ادامه داد:‌ کمیسیون آموزش و تحقیقات معتقد است که آزمون آموزش و پرورش در فرایند برگزاری دچار اشکال نبوده است اما مشکل اصلی به آنجا برمی‌گردد که حجم مجوزهای استخدامی در آموزش و پرورش کم است و همکاری کافی از طرف حوزه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری با این وزارتخانه نشده است تا بتواند نیروهای بیشتری را جذب کند.

* آموزش و پرورش درباره بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان موضع بهتری اعلام کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تأکید کرد: در صورتی که مجوزهای بیشتری برای استخدام به آموزش و پرورش داده شود و از سوی دیگر، این وزارتخانه نیز در بحث بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان موضع بهتری بگیرد و افراد بیشتری را بازنشسته کند، فضا برای جذب افراد معترض باز می‌شود.

وی درباره اعتراض برخی از داوطلبان نسبت به نوع اطلاع‌رسانی اولیه درباره اجباری یا اختیاری بودن شرکت در آزمون که منجر به بازماندن برخی از آنها از شرکت در این آزمون شده است، گفت: آنچه که از ابتدا اعلام شده بود، این بوده است که افراد با شرکت در آزمون و کسب حد نصاب نمره کتبی در اولویت قرار می‌گیرند تا پس از کسب مجوزهای لازم استخدام شوند، اما در صورتی که وزیر و معاونان وزارتخانه اینطور اطلاع‌رسانی کرده‌اند که منجر به این گلایه شده است، خودشان باید پاسخگو باشند.

+ نوشته شده در 1:28 توسط معلم
یکشنبه ششم شهریور 1390
آموزشیاران جامانده از آزمون استخدامی "حق‌التدریس تمام‌وقت" می‌شوند.
آموزشیاران جامانده از آزمون استخدامی "حق‌التدریس تمام‌وقت" می‌شوند.

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی گفت: آن دسته از آموزشیارانی که در آزمون سوم تیرماه امسال پذیرفته نشده یا شرکت نکرده‌اند، از مهرماه امسال به صورت «حق‌التدریس تمام وقت» زیر نظر نهضت سوادآموزی به کار خود ادامه می‌دهند. 

علی باقر‌زاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره وضعیت ادامه همکاری آن دسته از آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی که در آزمون تعیین اولویت استخدامی شرکت نکرده‌اند یا علی‌رغم شرکت کردن، حد نصاب نمره را نگرفته‌اند، اظهار داشت: برای این دسته از آموزشیاران که در حال حاضر نیز با نهضت همکاری دارند، تدابیری اتخاذ شده است تا از مهرماه امسال به بعد به صورت «تمام وقت» فعالیت کنند تا هم سنوات خود را به طور کامل بگیرند و هم حقوق و مزایا و بیمه آنها به طور کامل پرداخت شود.

وی افزود: در این راستا نخستین اولویت برای ساماندهی این دسته از آموزشیاران این است که دو کلاس سواد‌آموزی داشته باشند تا آموزشیار تمام‌‌وقت شوند و اگر نتوانند دو کلاس همزمان تشکیل دهند، در صورتی که بتوانند یک کلاس سواد‌آموزی را بر عهده بگیرند، به موازات آن می‌توانند کلاس‌های زیر حد نصاب آموزش و پرورش را نیز که عمدتاً مربوط به لازم‌التعلیم‌هاست، در روستاها تحت پوشش خود بگیرند تا به صورت آموزشیار تمام وقت تبدیل وضعیت شوند.

باقر‌زاده ادامه داد: اگر این دو کار برای آنها امکان‌پذیر نباشد، این آموزشیاران در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرند و آموزش و پرورش نیز آنها را در هر دوره‌ یا بخشی که نیاز دارد، مانند «تربیت‌بدنی» یا «هنر» به کار می‌گیرد البته عنوان شغلی این آموزشیاران در هر 3 حالت «آموزشیار نهضت سوادآموزی» است نه «حق‌التدریس آموزش و پرورش» چرا که تغییر عنوان از «آموزشیار» به «حق‌التدریس» نیازمند قانون است.

* آموزش و پرورش تمام آموزشیاران واجد شرایط را به ترتیب اولویت جذب می‌کند.

رئیس سازمان نهضت سواد‌آموزی در عین حال تصریح کرد: این آموزشیاران پس از این به صورت «آموزشیار حق‌التدریس» خواهند بود و به تدریج شرایطی فراهم می‌شود تا قوانین و مقرراتی که در رابطه با نیروهای حق‌التدریس آموزش و پرورش اعمال می‌شد، در رابطه با نیروهای آموزشیار حق‌التدریس نیز اعمال شود بنابراین این افراد همچنان آموزشیار نهضت سواد‌آموزی هستند اما محاسبه حقوق و مزایای آنها به صورت «حق‌التدریس تمام وقت» خواهد بود.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش تمام آموزشیارانی را که با نهضت سواد‌آموزی همکاری مستمر داشته و مدرک دانشگاهی نیز دارند، جذب خواهد کرد اما این کار تقدّم و تأخر دارد که بر این اساس،  حق تقدّم با کسانی است که مشمول ماده 5 «قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی» مصوب 15 مهر 88 مجلس بوده‌اند و در مرحله بعد، اولویت با کسانی است که در آزمون سوم تیرماه امسال پذیرفته شده‌اند و در نهایت آموزشیارانی در اولویت خواهند بود که در آزمون شرکت نکرده یا پذیرفته نشده‌اند.

* آموزشیاران دیپلمه فقط می‌توانند "قرارداد کار معیّن" ‌شوند.

باقر‌زاده خاطرنشان کرد: گروهی از آموزشیاران نیز هستند که مدرک «دیپلم» دارند؛ در این رابطه چون استخدام آنها به صورت «آموزشی» امکان‌پذیر نیست، این افراد می‌توانند به صورت «قرارداد کار معیّن» در آموزش و پرورش به کار خود ادامه دهند و اگر در حین خدمت مدرک دانشگاهی نیز گرفتند، بعدها می‌توانند در مشاغل اداری آموزش و پرورش مشغول به کار شوند.

+ نوشته شده در 17:27 توسط معلم
یکشنبه ششم شهریور 1390
معاون وزیر و رئیس سازمان در جلسه شورای مدیران و معاونین

هر روز كه به عمر سواد آموزي اضافه مي شود يك گام به اهداف مورد نظر نزديكتر مي شويم.

در جلسه شورای مدیران و معاونین

معاون وزیر و رئیس سازمان

هر روز كه به عمر سواد آموزي اضافه  مي شود يك گام به اهداف مورد نظر نزديكتر مي شويم.

جلسه شورای مديران و معاونين سازمان  با حضور رئیس سازمان ،و سایر اعضا تشکیل شد . درابتداي جلسه علي باقرزاده معاون وزيرو رئيس سازمان ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيدان انقلاب اسلامي و شهداي جنگ تحميلي و شهيدان رجايي و باهنر از تلاش همكاران سازمان در توسعه و ترويج فرهنگ سواد آموزي تقدير و تشكر بعمل آورند .

وی با بیان اینکه  هر روز كه به عمر سواد آموزي اضافه  مي شود يك گام به اهداف مورد نظر نزديكتر مي شويم كارهاي بزرگي كه همكاران ما درنقاط مختلف كشور انجام دادند از جمله ادغام ، استخدام آموزشياران ، پاسخ به سئوالات آنان و استقرار نظام آموزشي جديد ، برنامه ريزي محتوا كه هم به لحاظ تخصصي و هم كيفيت بسيار ارزشمند بود.

 باقر زاده، مشاركت در فعاليتهاي و بهره مندي ازتوان ساير دستگاهها و وزارتخانه ها  را مهم دانست  و در ادامه  افزود : اصلاح نظام ارزشيابي تحصيلي ، آموزش نيروي انساني متناسب با محتواي جديد در كل كشور و تغيير فرايند هزينه كرد منابع در استانها در ساختار جديد ،از اقدامهاي موثر و مفيد سازمان  است.

ايشان به جلسه مشترك با حجت الاسلام و المسلمين تقوي مسئول ستاد نماز جمعه كشور اشاره نمودند و استفاده از ائمه محترم جمعه و ظرفيتهاي ستاد نماز جمعه سراسر كشور را جهت پرداختن به امر سواد آموزي و اطلاع رساني ، مهم ارزيابي نمودند.

+ نوشته شده در 15:5 توسط معلم
شنبه پنجم شهریور 1390
17هزار نيروي فعلي آموزش و پرورش امسال استخدام مي شوند.

تاریخ:۴/۶/۹۰

17هزار نيروي فعلي آموزش و پرورش امسال استخدام مي شوند.

زنجان- خبرنگار كيهان:
معاون متوسطه وزير آموزش و پرورش از توسعه هنرستان هاي فني و كار دانش به عنوان يكي از اولويت هاي اساسي اين وزارتخانه در سال تحصيلي جديد خبر داد.
ابراهيم سحرخيز گفت: توسعه هنرستان هاي فني و كار دانش يكي از اولويت هاي اساسي آموزش و پرورش در سال تحصيلي جديد خواهد بود كه در اين راستا تلاش مي شود 50 درصد جمعيت دانش آموزي سراسر كشور در هنرستان هاي مذكور و در رشته هاي مختلف در اين حوزه جذب شوند و ادامه تحصيل دهند.
وي در نشست با خبرنگاران رسانه هاي استان زنجان با بيان اين مطلب افزود: بايد سعي كنيم از توسعه بي رويه علوم انساني در روستاها جلوگيري كنيم و نگراني ها و دغدغه هاي موجود را درباره تامين نيروهاي متخصص در حوزه هاي كشاورزي، صنعت، خدماتي و... با افزايش و ايجاد هنرستان هاي فني و كار دانش و جذب دانش آموزان در آنها مرتفع سازيم.
سحرخيز سال تحصيلي آينده را سال توام با رقابت در راستاي كيفي بخشي در مدارس خواند و اظهار داشت: تخصصي كردن نيروهاي انساني و توانمندسازي قابل قبول مديران، دبيران و استخدام 17هزار نفر از نيروهاي فعلي كه در آموزش و پرورش مشغول فعاليت بوده اما هنوز تبديل وضعيت نشده اند نيز از ديگر برنامه هاي اين وزارتخانه خواهد بود.
معاون آموزش متوسطه وزير از راه اندازي 4هزار مجتمع شهري شامل هر سه مقطع ابتدايي، راهنمايي و متوسطه خبر داد و گفت: سعي خواهيم كرد با تقويت منسجم نيروهاي انساني و برآورد دقيق تخصص ها در تمامي مدارس مشاوره تحصيلي و مربي تربيت بدني داشته باشيم.

+ نوشته شده در 22:19 توسط معلم
شنبه پنجم شهریور 1390
معلمان حق التدریس این هفته منتظر خبرهایی از وزیرباشند

معلمان حق التدریس این هفته منتظر خبرهایی از وزیرباشند

جامعه > آموزش  - باز هم اخبار اعتراض معلمان حق التدریسی صدای نمایندگان مجلس را درآورد.

هنوز سال تحصیلی شروع نشده که معلمان حق التدریسی به طور پیاپی در مقابل مجلس تجمع می کنند تا تکلیف استخدامشان مشخص شود. پیش از این عبدالامیر عرفی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود  داوطلبانی که 60 درصد نمره آزمون کتبی تعیین اولویت نیرو های شرکتی، حق التدریس و آموزشیار نهضت را کسب کنند در اولویت استخدام این وزارتخانه قرار می گیرند.

به گزارش خبر آنلاین ،اما هنوز معلمان حق التدریسی نسبت به سرنوشت خود دچار تردید هستند.هر چند که فاطمه قربان معاون ابتدایی آموزش و پرورش اعلام کرد که وزیر آموزش و پرورش همه معلمان حق التدریسی مقطع ابتدایی  را امسال جذب می کند.

این اعتراضها سبب شد که ۵۰ نماینده مجلس، در نامه‌ای به "علی لاریجانی" نسبت به نتایج آزمون استخدامی معلمان حق‌التدریس و شرکتی آموزش و پرورش اعتراض کنند و رئیس قوه مقننه نیز کمیسیون آموزش را مامور رسیدگی به این نامه کرد.

از این رو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی این هفته میزبان وزیر آموزش و پرورش خواهد بود  تا به اعتراض معلمانی که به آزمون استخدامی اخیر آموزش وپرورش ایراد داشتند در این کمیسیون پاسخ دهد.

همچنین قرار است که با حضور حمیدرضا حاجی بابایی وضعیت تعطیلی مدارس در روز‌های پنجشنبه هم بررسی شود.

در عین حال، در این جلسه به بررسی نامه جمعی از نمایندگان در مورد اجرای آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیز بحث و تبادل نظر خواهد شد.

+ نوشته شده در 21:56 توسط معلم
شنبه پنجم شهریور 1390
پرسش و پاسخ هایی در رابطه با استخدام معلمین حق التدریس آموزش و پرورش
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد:

پرسش و پاسخ‌های مطرح در استخدام معلمان حق‌التدریس

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در ارتباط با پرسش و پاسخ های مطرح درباره نحوه استخدام معلمان حق التدریس وزارت آموزش و پرورش گزارشی منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir) دفتر مطالعات دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این گزارش با طرح ۳۵ سوال قانونی درباره استخدام معلمان حق التدریس نتیجه گیری کرده است: بررسی قوانین مربوط به معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی حاکی از آن است که مشمولان این قوانین همواره در برداشت از قانون دچار تردید و ابهام هستند که این امر ناشی از تعدد مصوبات در این خصوص و گاه همپوشانی قوانین و همچنین عدم پیوستگی مقررات مربوط به یک موضوع واحد است اما به صورت پراکنده و در مواد گوناگونی ذکر شده است.

 در پیوست گزارش جداولی وجود دارد که می تواند به عنوان الگویی برای تعیین تکلیف هر مشمول قانون بوده و پاسخگوی خوبی برای سوالات او باشد.

بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید:

ادامه مطلب

+ نوشته شده در 21:52 توسط معلم
شنبه پنجم شهریور 1390
تبديل وضعيت 17 هزار معلم از مهر
  حاجی‌بابایی با تأکید بر اختیاری بودن تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس راهنمایی، خبر داد:

تبديل وضعيت 17 هزار معلم از مهر


حاجی بابایی در ادامه با بیان اینکه در سراسر کشور هیچگونه کسری معلم در هیچ استانی نداریم خاطرنشان کرد: هر 15 روز یکبار وضعیت نیروی انسانی استان‌ها را کنترل می‌کنیم و
از ابتدای مهر ماه نیز 17 هزار نفر به صورت تبدیل وضعیت از حق‌التدریس یا آموزشیاری استخدام خواهند شد.

وی افزود: امسال 5 هزار و 300 نفر به عنوان معلم ورزش داریم که به عرصه تربیت بدنی باز می‌گردند علاوه بر آن چند هزار نفر نیز با عنوان مربی بهداشت، مربی پرورشی و کارشناس آي‌تي و فناوری به جایگاه‌های خود باز می‌گردند.

حاجی بابایی گفت: آن دسته از آموزشیاران نهضت یا نیروهای حق‌التدریس هم که لیسانس علوم تربیتی یا رشته‌های مشابه دارند به عرصه پرورشی باز می‌گردند در این راستا از امسال مدارسی که بیش از 70 نفر جمعیت دارند تحت پوشش معاون پرورشی و با جمعیت کمتر از این تحت پوشش معاون آموزشی و پرورشی قرار می‌گیرند.

برای مشاهده متن کامل بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید.


ادامه‌‌ي مطلب
+ نوشته شده در 15:13 توسط معلم
چهارشنبه دوم شهریور 1390
صدور احکام استخدام رسمی آموزشیاران از اول مهر

صدور احکام استخدام رسمی آموزشیاران از اول مهر؛

اسامی 4 هزار آموزشیار مشمول استخدام تا عید فطر اعلام می‌شود.

خبرگزاری فارس: معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از اعلام اسامی 4 هزار آموزشیار مشمول استخدام تا پیش از «عید سعید فطر» خبر داد. 

علی باقرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به ماده 5 قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب 15 مهر 88 مجلس، اظهار داشت:‌ بر این اساس مقرر شده است که 7 هزار نفر از آموزشیارانی که تا این تاریخ، 60 ماه سابقه مستمر و مدرک دانشگاهی داشته‌اند، در آموزش و پرورش استخدام شوند.

وی افزود:‌ بر اساس این مصوبه در سال گذشته 3 هزار و 200 نفر از آموزشیاران مشمول این قانون استخدام شدند و امسال نیز حدود 4 هزار نفر دیگر استخدام می‌شوند که اسامی آنها امروز به تفکیک استان‌ها به معاونت پشتیبانی وزارتخانه ارائه می‌شود تا کارهای استخدامی آنها انجام شود.

باقرزاده ادامه داد: معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش پس از انجام کارهای مقدماتی، افراد واجد شرایط را که اسامی آنها را ارائه کرده‌ایم، برای تکمیل پرونده در استان‌ها فراخوان می‌کند و در هر صورت تا پیش از شروع سال تحصیلی جدید کارهای استخدامی آنها انجام می‌شود، البته احکام کارگزینی این آموزشیاران مبنی بر استخدام رسمی در آموزش و پرورش از اول مهر 90 صادر می‌شود.

* آموزشیاران استخدامی باید تا پیش از مهر، کلاس‌های خود را تکمیل و تسویه حساب کنند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی تصریح کرد:‌ هر کدام از آموزشیاران مشمول استخدام که در حال حاضر کلاس‌های نهضت سوادآموزی را در اختیار داشته و کار سوادآموزی انجام می‌دهند، باید تا قبل از استخدام کلاس خود را تمام کنند و اگر کلاس‌های آنها نیمه‌کاره رها شود، امکان استخدام آنها تا زمان تسویه حساب با نهضت فراهم نمی‌شود.

وی به این دسته از آموزشیاران توصیه کرد که تا حدودی ساعات روزانه کلاس‌های خود را افزایش دهند تا کلاس‌های آنها سریع‌تر تمام شود و گفت: البته حق استخدامی آنها محفوظ باقی می‌ماند.

باقرزاده درباره زمان اعلام عمومی اسامی آموزشیاران استخدامی در آموزش وپروش گفت:‌ امیدواریم تا پیش از عید سعید فطر، اسامی 4 هزار آموزشیار نهضت سوادآموزی بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی www.lmoiran.medu.ir قرار گیرد تا افراد با «کُد ملی» امکان دسترسی و مشاهده اسامی را داشته باشند.

+ نوشته شده در 13:37 توسط معلم